Velika se prašina podigla oko drugog dela „Dina“, čuli su se neumereni hvalospevi, ali i neumerene kritike. U oba slučaja, čini se, greška počinje s poređenjem s delom koje je uzeto kao inspiracija za film. Potom, tu su i poređenja s ranijim pokušajima ekranizacije. Film se mora čitati kao autonomno umetničko delo, sve ostalo je naklapanje. Da li je baš tako ili je trebalo drugačije, šta kaže knjiga, a gde film ispada, šta je bolje, a šta gore u odnosu na Linča… Sve to samo smeta.

Ili, još radikalnije – da biste gledali drugi deo, ne treba vam prvi, čak se ne morate ni upinjati da pratite samu radnju i da razumete šta se sve tu dešava i šta sve znači. Možda čak ni samom autoru nije jasno, jer, čini se, nije ni poenta u tome.

Pored preporuke da pogledate film, preporučujem vam i da ga gledate kao deo rediteljevog opusa. U tom slučaju sve će lepo leći na svoje mesto. Umesto da razbijate glavu silnim detaljima, gledajte celinu i videćete umetničko delo.

Ako posložite niz: „Arrival“, „Blade Runner 2049“, „Dune“, „Dune: Part Two“ videćete jedan umetnički koncept – vizualni, simbolički, filozofski…

Vilnev nas sve tera da razmišljamo, kako same likove, tako i gledaoce. Nije poenta u tome da mislim o tome ko je i šta tačno uradio, kao i da li je ovo ili ono u skladu s nečim trećim. Tera nas da mislimo tako što nam postavlja zadatke koji bi trebalo da nas namuče, a da nas onda ta muka natera da mislimo. Jer, drugačije se i ne može misliti.

Tera nas i junake da mislimo o politici, religiji, o odnosu politike i religije, o potrebi masa za vođom i prorokom, za mesijom, o odgovornosti vođa, proroka i mesija. Tema za razmišljanje je možda i previše za film koji traje skoro tri sata. Tu je i aktuelna tema veštačke inteligencije i to u kombinaciji s pitanjem moći i osvetom.

Jedan od rukavaca je i ljubavna priča, ispostaviće se da se junak lomi između srca i političkog interesa. Na jednoj strani je ljubav, a na drugoj brak iz interesa. Ipak, ta tema će tek biti razrađivana u trećem delu.

Na kraju, tu je centralna tema – eksploatacija resursa. O, kakva tema. Slobodni ljudi žive na planeti koja je prepuna ključnog resursa za sve. Svoju slobodu skupo plaćaju. I spremni su da je plate najskuplje moguće – oni prete da će uništiti resurse, što povlači i njihovo uništenje. Toliko su spremni da plate slobodu. Eto teme za ozbiljno i temeljno razmišljanje. Vrede li resursi života, da li možda treba da iskoristimo resurse i razvijemo nešto drugo…

Shvatili ste, o svim tim temama može se napisati knjiga. Takođe, odgovori na pitanja koja su postavljena u filmu trebaju nam i u stvarnosti. Bez tih odgovora možda nećemo preživeti.

Vilnev je, dakle, snimio vizuelno remek-delo koja treba da nam ukaže na ključna pitanja koja okružuju filmsko platno. Naučno-fantastična fikcija i nije tako fiktivna. Sve zavisi iz kog ugla gledate…

Pogledajte i druge Lava LAB preporuke ovde.