Ovo nije bend u užem smislu reči, već je reč o projektu koji je nazvan „fyield“ (sve malim slovima). Reč je o eksperimentalnom projektu. Okvirno govorimo o formi popularne muzike, ali s čestim iskakanjima u druge teritorije. Grupa je neobična. Jedan muzičar peva, priča, glasom pravi razne zvuke i svira gitaru, dok je prateći dvojac posvećen spravama s puno dugmadi – elektronskim instrumentima raznih vrsta. I njih dvojica prave razne, neobične zvuke. Gitarista i jedan elektroničar su Česi, dok drugi muzičar za spravama dolazi s Islanda.

Sve je ovo dovoljno čudno da odustanete ili da vas zainteresuje. Ako ste ostali. Sva trojica su uključena u razne druge projekte, sviraju u bendovima, organizuju festivale… Sve je u znaku eksperimentalne i ambijentalne muzike.

Njihov album deo je interdisciplinarnog projekta „Future Landscapes“. Reč je, na neki način, o konceptu. Oni pričaju priču o spoju prirode i tehnologije. Tu temu smatraju ključnom za dalji opstanak civilizacije. Otud i naziv projekta. Ekipa se nije zadržala samo na teoriji i muzičkoj apstrakciji. Sve su sproveli i u praksu. Muziku su komponovali tako što su prvo snimili zvuke prirode i zvuke s industrijskih lokacija. Sve to su radili u Češkoj i na Islandu. Potom su od tih zvukova pravili elektronske delove, zatim bitove i na kraju instrumente. Na kraju su sve to upotrebili za stvaranje muzike, odnosno, albuma.

Takva muzika ne može biti ništa drugo osim eksperimentalna. Ujedno je i aktivistička. Pre svega jer pokušava da započne razgovor na egzistencijalna pitanja odnosa prirode i tehnologije.

Kako sami kažu, snimili su zvuke klimatskih promena. Sve su snimali senzitivnim mikrofonima kako bi uhvatili sve zvuke. Kako prirode, tako i industrijske katastrofe. Oni zapravo uživo beleže transformaciju planete, ali samo na nivou zvuka.

Klimatske promene utiču i na zvuk. U skorijoj budućnosti mnoge zvuke iz prirode možda nećemo moći da slušamo uživo, već ćemo moći da ih čujemo samo u dokumentarcima ili umetničkim projektima. Ako sve propadne ostaće bar zabeleške iz prošlosti. Samo je pitanje kada će nestati i potencijalni slušaoci…

Pogledajte i druge Lava LAB preporuke ovde.