Foto: sr.wikipedia.org
Zdenka Kidrič (supruga Brosa Kidriča, revolucionara i narodnog heroja) pogrešno je procenila. U proleće 1941. godine, stupila je u kontakt s grupom obaveštajaca – mislila je da su komunisti, a oni su bili izdajnici i saradnici okupatora. Ta pogrešna odluka dovešće do tragedije. Zdenka će preživeti, ali neće i junak naše priče.
Ernest Eypper bio je svetski čovek. Rođen je u Ljubljani. Otac mu ju bio Francuz iz Alzasa, otud i prezime Ejper. Pošto su mu se roditelji razveli, Ernest je živeo na relaciji Slovenija-Francuska. Završio je gimnaziju u Ljubljani, vojsku je služio u Francuskoj, međunarodno pravo je studirao na Sorboni u Parizu, a potom i pravo u Ljubljani. Glumio je u amaterskom pozorištu. Francuska vlada šalje ga kao konzula u Bejrut, ali tamo ostaje kratko, tek godinu dana, jer Francuska kapitulira pod naletom nemačkih snaga. Te 1940. vraća se u Ljubljanu. Tu se približava partiji.
Postaje član udarne grupe u Trnovu. Učestvuje u raznim akcijama. Izdajnik stavlja njegovo ime na spisak. Hapse ga. Međutim, toliko se vešto branio da su ga brzo pustili. Čim je izašao iz pritvora, pronašli su nove dokaze. Besni zbog toga što je uspeo da ih nadigra, nalažu novo hapšenje, ali Ernest je već pobegao i sakrio se. Tako je postao ilegalac.
Priključuje se Osvobodilnoj fronti. Radi u Specijalnoj obaveštajnoj službi. Tu se upoznaje sa Zdenkom Kidrič, koja mu postaje neposredni šef. Tad je i primljen u partiju.
Ubrzo ga ponovo hapse, ovaj put zbog Zdenkine greške. Policija u saradnji s Italijanima prati Ernesta, koji se tad kretao u javnosti obučen kao sveštenik.
Marta 1942. karabinijeri hapse Ernesta. Hapse i Zdenku. Policija sve povezuje u celinu i shvata da je Ernest važna ličnosti u komunističkoj organizaciji. Sve povezuju s ubistvom jednog od svojih doušnika. Muče ga u zatvoru, ali ne uspevaju ništa da saznaju. U međuvremenu, udarna grupa spasava Zdenku iz bolnice. Nažalost, Ernesta nisu uspeli da izvuku iz zatvora.
Ernest Eypper streljan je 1. maja 1942., na vojnom strelištu Suhi bajer u Ljubljani. Nekoliko dana nakon streljanja, italijanski vojnik doneo je Ernestovoj majci oproštajno pismo. Posle rata pronađen je italijanski zapisnik o „slučaju Eypper“. Tamo, između ostalog, piše da je pred streljanje na francuskom rekao: „Koliko vrediš, slobodo, zna jedino onaj koji za tebe daje svoj život.“
Za narodnog heroja proglašen je 1953. godine.