Film Izbeglička koža na prodaju (The Man Who Sold His Skin) nećete lako zaboraviti. Režirala ga je Tunižanka Kaouther Ben Hania, a radnja se vrti oko egocentričnog sirijskog izbeglice koji beži u Liban i tamo sreće ekscentričnog umetnika koji najviše podseća na poznatog umetničkog provokatora Damiena Hirsta, ali je priča inspirisana stvarnim događajem koji je izveo umetnik Wima Delvoyea. Ukratko, umetnik nudi izbeglici slobodu ako pristane da ga pretvori u umetničko delo. Izbeglici Samu Aliju je umetnik na celim leđima istetovirao šengensku vizu, koja je simbolično postala viza koja mu je dala novac i slobodu, pre svega slobodu da putuje gde želi, što do ugovora s umetnikom nije mogao. Aliju nije smetalo što je pretvoren u platno, ali nije lako prihvatio da sedi u muzejima i glumi umetnički predmet. Posetioci koji su ga hladno studirali počeli su da mu idu na nerve. Ali već je potpisao ugovor s đavolom.

S obzirom da je Sam Ali umetničko delo, film otvara mnogo pitanja, a glavno je: da li on može biti prodat kao svako drugo delo.
Film je provokativan, inteligentan, na momente težak za gledanje, ali ga pre svega preporučujemo jer otvara prostor za rasprave o aktuelnim problemima.

Pogledajte i druge Lava LAB preporuke ovde.