U Rumuniji se snimaju hrabri, pametni, beskompromisni filmovi, autori iz susedstva ne pokušavaju da jure za trendovima, da kopiraju hitove, oni ne prave filmove koji će se svideti publici, već prave dela koje će publiku šutnuti u glavu i reći im da su budale kakve svet do sada nije video. Čitaoci Lava Laba već dobro znaju koliko se divimo komšijama, a to ćemo ponoviti još puno puta. Ovaj put se divimo autoru koga do sada nismo predstavljali.
Vlad Petri je napravio, pošto nije ništa snimao, neobičan film, društveno angažovan, dakako. „Între revoluții“ (Between Revolutions) je sklopljen, da ne kažem montiran, od dokumentarnih snimaka iz sedamdesetih i osamdesetih godina.
Dok gledamo slike dve revolucije i period između nasilnih smena vlasti, slušamo delove iz prepiske dve devojke. Taj deo je fikcija. A da, dve revolucije su Iranska revolucija iz 1979. i Rumunska revolucija iz 1989. Zahra i Marija su bliske prijateljice, zajedno studiraju medicinu u Bukureštu. Zahru, međutim, hvata revolucionarni žar pa se vraća kući u Iran kako bi učestvovala u promenama. Međutim, sve se pretvara u pakao. U Rumuniji se, takođe, ludilo multiplikuje. Drugaricama smeta što su razdvojene, nedostaju jedna drugoj, pa odsustvo nadoknađuju pismima. Jedna drugu izveštavaju o svakodnevnom životu. Između revolucija pada i raste entuzijazam. U Iranu pada, a u Rumuniji raste. Međutim, jasno je da će obe revolucije završiti u opštem razočarenju.
Reditelj Petri je objasnio da je film nastao isključivo na osnovu arhivskih snimaka koji, kako kaže, vizualno podržavaju priču o dve žene koje žive u patrijarhalnim društvima.
– To je hibridni film koji meša arhive i stvarne dokumente sa fiktivnim elementima, a u osnovi je prepiska između dve žene. Tekst pisama inspirisan je arhivama koji su preuzeli iz Sekuritatee (rumunske tajne policije) i pesmama dve značajne spisateljice iz Rumunije i Irana – Nine Kasijan i Foru Farokzad, a napisala ga je jedna od najtalentovanijih rumunskih savremenih spisateljica – Lavinija Branište. Počeo sam da radim na ovom filmu nakon što sam pročitao studiju o stranim studentima koji su živeli u Rumuniji tokom komunističkog perioda. Najviše su me zanimali ljudi koji su došli sa Bliskog istoka da studiraju u zatvorenoj zemlji poput Rumunije krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih godina prošlog veka.
Film „Između revolucija“, naglašava autor, meša politiku sa poezijom, intimne priče sa propagandom koju kontroliše država, pisma sa arhivama.
– Za mene je to film o nedavnoj prošlosti, koji veoma snažno odjekuje neposrednom, trenutnom stvarnošću. To je film koji predstavlja subjektivnu, žensku istoriju dve zemlje i društva koja su eksperimentisala sa različitim političkim sistemima, islamskim i komunističkim.
Njihov plač, iako se ne čuje u filmu, izražava ono što Zahra i Marija duboko osećaju, ali ne smeju da otvoreno kažu. Reditelj to formuliše u tri reči: Žena, život, sloboda.
Pogledajte i druge Lava LAB preporuke ovde.