Asaf Avidan je neobičan čovek i muzičar. Svira klavir i gitaru, a peva, za muškarca, u veoma visokom registru. Ako ga ne gledate možete pomisliti da pojedine deonice peva ženska osoba. Karijeru je počeo u bendu „Asaf Avidan & the Mojos“. Bend je postigao velik uspeh u Izraelu, došli su na sam vrh, a snimili su samo tri albuma. „The Reckoning“ je bio najprodavaniji nezavisni album 2008. godine. Avidan 2012. započinje solo karijeru. Brzo je postao miljenik evropske publike.
Njegovi koncerti su, sudeći na osnovu snimaka, prava mala predstava. Preporučujem vam jednu takvu predstavu koja je održana u Francuskoj, na festivalu „Nancy Jazz Pulsations“. Sve je snimljeno savršeno, slika i zvuk, a potom emitovano na elitnom „Arte concert“ kanalu.
Avidan je sam na sceni. Iako ima dosta snimanja uživo i potom puštanja snimljenog u lupu, to nimalo ne smeta u njegovom slučaju, dok su ostali umetnici, koji sebe snimaju uživo i potom to puštaju da se vrti u krug, uglavnom neslušljivi, tehnički perfektni i potpuno isprazni u svakom drugom smislu.
Ovaj umetnik i to radi s dušom, što bi rekli domaći poznavaoci muzike.
Koncert otvara „glumac“ za klavirom, savršeno obučen, ali pomalo starinski, s modernom frizurom. Uglavnom, neobična pojava na sceni. Već na pola pesme Avidan uživo svira i ubacuje u lup bubanj, bas, efekte, kao i sam klavir. Izvođenje je vrlo emotivno, ali i ekspresivno. Na klaviru je starinska lampa. Kada se pesma završi kamera se udaljava i mi, gledaoci sa zakašnjenjem prvi put vidimo celu postavku na sceni. Pred nama je, moglo bi se reći, spoj modernog i starog. Oprema je vrlo moderna, dok je scenografija starinska, sve je u skladu s odelom koje čovek za klavirom nosi. Levo je fotelja, pored je stočić, na njemu je flaša, dve čaše i činija za led, pretpostavljam. Tu je i čiviluk, kao iz gangsterskih filmova iz pedesetih godina. Na sceni su još i tri tepiha i četiri gitare, s tim da je jedna krajnje neobična.
Avidan sada prelazi u deo scene gde se nalaze gitare. Ispred njega je nekoliko mikrofona, a ispod gomila vrhunske tehnologije: efekti, luperi, električni bubnjevi…
Postaje jasno da gledamo muzički kabare, jer Avidan ne samo da peva i svira razne instrumente, on nastupa u monodrami. Neću vam sve otkriti, to je ipak i predstava, a ne tek još jedan koncert.
Pogledajte i druge Lava LAB preporuke ovde.