Romantični filmovi često su napisani kao po nekoj šemi, kao po šablonu. Zato ih je teško gledati. Treba vam malo iskustva da provalite šta će se dešavati u sledećoj romantičnoj inkarnaciji. Međutim, uvek ima iznenađenja. Jedno od iznenađenja je i film „Poslastičar“ (The Cakemaker).

U maloj poslastičarnici u Berlinu radi talentovani majstor za male pekarske bravure. U radnju često dolazi Izraelac, koga u Berlin prvo dovodi posao, a potom i poslastičar. Njih dvojica se zaljubljuju i praktično žive zajedno, naravno, kada Izraelac boravi u Berlinu. Problem je što posetilac ima porodicu u Jerusalimu. I ne samo porodicu, već i tradicionalno društvo koji ne trpi promene i ne voli ništa što je drugačije. Autor nas neće odvesti u tom pravcu.

Ljubavnik Izraelac gine u saobraćajnoj nesreći. Njegov partner iz Berlina je očajan pa donosi odluku da se preseli u Jerusalim i da se približi njegovoj porodici. Udovica drži restoran u gradu, koji mora biti košer kako bi dobio dozvolu od rabina. A onda se tu zapošljava mladi, talentovani kuvar, uz to još i Nemac.

Ljubavnik pokojnog muža se opasno približava udovici i spontano ruši kruta religijska i tradicionalna pravila.

Film „Poslastičar“ ima literarne kvalitete. Priča kao da je izašla iz romana, likovi su pravi romaneskni junaci, a sve je odlično izvedeno. Sve to je uradio Ofir Raul Graizer u svom rediteljskom debiju. Lirski prizvuk koji se može osetiti u ključnim scenama, ali i rušenje tabua i granica kompletiraju sliku ove romantične drame.

Može zvučati trivijalno, ali film govori o tome da ljubav nema granice, da želja da se nekome ugodi, da se pomogne, ne može biti uništena ni kada svi drugi bez prestanka rade na tome. Ovo je film koji vam može proširiti vidno polje i naučiti vas da ne sudite olako. Jer, kako sudite, tako će vam biti suđeno. U Jerusalimu su to trebali odavno da nauče. Ljudima, ipak, učenje teško ide. Kolači mogu da pomognu…

Pogledajte i druge Lava LAB preporuke ovde.