Foto: dinomerlin.com
Došlo je vreme da odbrojavamo sve albume Dina Merlina. I to ne samo solo ploče, već sve mešamo i deo karijere s grupom „Merlin“ i solo albume.
Muzika Dina Merlina se menjala kroz decenije. On je prilagođavao vremenu. Moglo bi se reći da je autor pažljivo osluškivao promene. S druge strane, Merlin nije napuštao svoju pop zonu, niti prepoznatljivi islamski melos.
Fanovi Dina Merlina možda od njegovih albuma više vole njegove koncerte, koji su neka vrsta emotivnog spetakla.
Njegove pesme možemo citirati kao neke poslovice ili mudrosti. Njegove pesme imaju poseban šmek.
Ako ga pažljivo slušate kada daje intervjue, ili na koncertima, čućete čoveka koji je iskren, čoveka koji pokušava da živi ispravnim životom.
Ovo je pokušaj da se svi albumi ispod kojih je Dino Merlin ostavio potpis nekako rangiraju. Počinje odbrojavanje.
11. Kokuzna vremena (1985.)
Krenućemo sa albumom „Kokuzna vremena“. Na ovoj ploči našle su se mnoge zanimljive pesme poput „Daj, nazovi me“, „Pričalica“, „Ružan san“. Može se reći da su drugačije do klasičnog jugoslovenskog roka osamdesetih godina. Od pesama koje i danas pevamo sa ovog albuma bih izdvojila dve pesme „Kokuzna vremena“ i „Pile u kandžama jastreba“. Sve ostalo je tek zanimljiv uvod u Merlina.
Tu se nazire njegova bosanska romantična duša. Jedan lagan album, pesma ne traje duže od tri minuta. I to s razlogom. Pre nego što je započeo muzičku karijeru Dino Merlin je radio za mašinama u hali. Tamo je zarađivao pare za svoj album prvenac. Toliko koliko je zaradio toliko su pesme i trajale. Ali kvalitet im je dugmetovski. Pesma „Pričalica“ ima malo drugačiji šmek. Više deluje kao da se brzo priča nego da se peva. I to je ono što će obeležiti Merlina u njegovoj karijeri. Uvek će se naći neki hit ili više koji kao da nisu sa ovog sveta. Već na ovom albumu čujemo da je Merlin neko ko voli da snimi drugačije pesme, tako da ih možete prepoznati u prvih par sekundi. Što možda govori o kvalitetu muzičara.
Album poslušajte ovde.
10. Merlin (1987.)
Na 10. mestu je album „Merlin“, drugi album koji je snimio sa grupom „Merlin“. Na ovom albumu su se našle pesme poput „Dobro veče tugo“, „Kad ti dođem nesrećo“, „Božić je“. I dalje čujemo odjeke jugoslovenskog roka. Ali to ne možemo zameriti nikome ko je stvarao muziku osamdesetih.
Međutim, neki od muzičara pa i članovi ove grupe već su predvideli loša vremena. Mi smo sa ove druge strane Drine živeli u jednom balonu („living in a bubble“) i nismo to mogli da vidimo. Oni su to videli iz drugog ugla i takvu su muziku i pisali. I tu se mogu osetiti Merlinova nostalgija i melanholija. Bend i dalje eksperimentiše. Nema mnogo hitova, ali se može čuti ta specifična atmosfera.
Album poslušajte ovde.
9. Hotel Nacional (2014.)
Poslednji Dinov solo album na kojem se nalazi mnogo interesantnih pesama, koje su postali hitovi na radiju, ali i u diskotekama. I ovaj album krije bisere, a ti biseri imaju vrhunske tekstove. Recimo, stvar „Uzmi ovaj dar“. Pesma koja je inspirisana pesmom Volta Vitmana (Walt Whitman) američkog pesnika iz 19. veka. Ovde se Merlin, kao što se može i očekivati od njega, prilagođava novim vremenima pa se tako potpuno prilagodio novom 21. veku. Svoju muziku je digitalizovao. Ali svakako i ovde Merlin pliva u njemu dobro poznatim vodama. Igra se sa rečima, igra se sa melodijom. Ipak, ovom albumu nedostaje dobra, stara sevdalinka. Ali i ovde, kada nam Merlin govori iz srca i kada je iskren i ogoljen do kože, nas pogađa u centar. Toliko da uz pesme s ove ploče možemo razbiti čašu u kafani.
Album poslušajte ovde.
8. Moja Bogda sna (1993.)
Na redu je solo album „Moja bogda sna“. Ovde je, nakon napuštanja grupe, Dino pokazao da ume da pravi i nejugoslovensku muziku. Nažalost kako se raspala država tako se izgubio i prepoznatljivi zvuk. Da li zbog rata, ili zbog svoje bosanske duše, Merlin još više piše nostalgične pesme. Neki i danas žive od mrvica toga što su napravili pre devedesetih. Međutim, Edin se okrenuo bosanskoj muzici i čaršiji. I ovaj album je upravo takav. Prepun je pesama posvećenih zavičaju – Bosni i Sarajevu. Dino stvarno zna da složi reči. U njegovim pesmama je uvek zastupljen klasičan bosanski jezik koji nam je zanimljiv i lep baš zbog turcizama i germanizama.
S ovog albuma su mu najpoznatije pesme „Ostaće istine dvije“, „Ako me ikada sretneš“ i „Šta će mi sad ljubav“. On nije klasičan pop muzičar. Njegove pesme su intimne, više za četiri zida i preispitivanje. Što ga čini jedinstvenim u ovom žanru muzike. Od pesama koje su mi važne bih izdvojila „Vojnik sreće“.
Album poslušajte ovde.
7. Teško meni sa tobom, a još teže bez tebe (1986.)
Kakav naslov za pesmu, a onda i za ceo albumu. I opet se vraćamo u rok i u rahmetli Jugoslaviju. Ali ništa klasično poput bendova „Bijelo dugme“ ili „Divlje jagode“. Merlin sebi polako pravi put do uspešne višedecenijske karijere. Već u drugom solo albumu počinje da traži nešto van standardnog roka. Ne želi da bude roker, ali kada svi oko tebe kvaču moraš i ti da kvačeš. No, uspeva da se ne stopi sa okolinom. I ono što volimo kod Merlina, kao i kod Balaševića, jeste to da se možete pronaći u stihovima. Oni pišu o nama i za nas.
Na ovom albumu se nalazi nekoliko zaista velikih pesma, iliti hitova. Ko nije bar čuo „Lažu me“, „Nek padaju ćuskije“, „E otkad mi se nisi javila“? I ovaj album se možda najviše odlikuje mirnoćom, koja se može osetiti kada Merlin peva, ali i kad priča. Te mirnoće nema samo kada nastupa uživo. Tada je pun energije.
Pesme na ovom albumu idu polako, mirne su, skoro pa svaka je za maturski ples.
Album poslušajte ovde.
6. Fotografija (1995.)
Sa svakim novim albumom Merlin sve više pomera standarde, bar za balkanske uslove. To radi tako što u muziku unosi elemente iz celog sveta. Ovo je malo brži album. Možda više „vuče“ na južnoameričku muziku. Ritam i brzina vas teraju, odnosno teraju noge da se kreću brže. I sam naziv albuma „Fotografija“ je upravo takav kakve su i njegove pesme. One nam uvek stvaraju neku sliku. Sliku u glavi, u duši. Iako su neke stvari vesele, tekstovi su gorki. Ostatak albuma je vrlo depresivan, nije nimalo optimističan. Drugim rečima, istinit je, pre svega s obzirom na period u kojem je nastajao. Ako pažljivo slušate ovaj album čućete i vojvođansku gitaru, čoveka koji tuguje i rastavlja se sa životom dok peva najdirljiviju ispovest. Možda ne svoju, ali nečiju drugu. Zatim ćete pronaći Majkla Džeksona koji vam stvara gorak ukus u ustima dok ga pevate. I od svih albuma u ratnom periodu ovaj mu je najsadržajniji političkim porukama i izražavanjem emocija koje rat i bespomoćnost izazivaju. Zato je možda dobro preslušati ovaj album. Ali svakako je ljubav i dalje tema. Ljubav prema otadžbini, prema ženi, prema majci. Jer da nema ljubavi ne bi bilo dobro i ne bi dugo trajalo.
Album poslušajte ovde.
5. Ispočetka (2008.)
Ovo mu je jedan od boljih albuma iz 21. veka. Pojedine pesme na ovoj ploči prožimaju horski glasovi, koji zvuče kao neka vrsta folklora. On zna da uključi narodnu muziku taman toliko da ne postane previše kič. I na ovom albumu imamo jedan duet koji je napravio sa još jednim Sarajlijom – Harijem Vešeranovićem. Inače, svi dueti koje je uradio Dino Merlin postali su veliki hitovi. U ovom peva o Sarajevu. O Sarajevu, njegovom raju. Posle hitova koje je napravio sa Ivanom Banfić i Vesnom Zmijanac uspeo je da ponovi formulu – duboko i emotivno u dvoje.
Album poslušajte ovde.
4. Peta strana sveta (1990.)
Za Merlina ne važi ono pravilo da je stara muzika bolja od nove. U njegovom slučaju najbolje pesme je pravio u sredini karijere. Tako da se na četvrtom mestu opet vraćamo grupi „Merlin“. Dino Merlin je pravi džentlmen, kako ponašanjem tako glasom i muzikom.
Njegovi stihovi hoće da vas očaraju. Ali isto tako vas teraju da budete iskreni prema sebi i voljenoj osobi. Tako kako vas na ovom albumu može očarati “Ja sam na te naviko tako“, u sledećem trenutku će vas otrezniti „Šta ti značim ja“. Albumom dominira magla. To je ona čuvena magla iznad Sarajeva. Mnogi su pevali o toj čuvenoj magli iznad sarajevske kotline. Izgleda da u njoj ima nešto inspirišuće. Verujem da je jedne od najlepših stihova zabeležio na ovom albumu.
3. Burek (2004.)
Ovaj album je obeležio širokom i raznovrsnom saradnjom. Pa se tako od producenata koji su ostvarili svetsku karijeru izdvajaju Srđan Kurpjel i Zvonimir Dusper. Ali, za ovih 15 pesama koliko ih je snimio na ovom albumu Merlin se nije ograničio samo na dva producenta. Tako je sarađivao sa mnogima iz okoline Sarajeva i iz Sarajeva. Takođe, Dino nije autor svih pesama, što je neobično za njega. Pa tako imamo uvek prijatnih za uho saradnji sa domaćim izvođačima poput Nine Badrić i Željka Joksimovića, kao i zanimljivih internacionalnih saradnji. Mogli bi reći da se na ovom albumu najviše približio zvuku s istoka. Od neobičnih ambijentalnih zvukova u pesmi „Na vi“, kako pesma odmiče tako više „miriše“ na Orijent, do saradnje sa azerbejdžanskim pevačem Eldarom Mansurov.
Album poslušajte ovde.
2. Nešto ljepo treba da se desi (1989.)
Iako na samom početku karijere, ovaj mu je album sam vrhunac stvaralaštva sa grupom, a ima pregršt bisera koje Merlin i danas izvodi. Ovaj album sadrži svega osam pesama, ali 80 posto su hitovi. Možda ono po čemu se ovaj album najviše izdvaja je hit duet s Vesnom Zmijanac. On je dovoljno mudar da prepozna šta mu nedostaje i da potom pusti drugu polovinu da uradi taj deo posla. Njemu je muzika bitnija od sopstvene veličine, od ega. Želi da napravi nešto što je veliko i večito. A ovde su mnoge pesme zaista toliko velike da ih najverovatnije nijedna digitalizacija neće moći izbrisati, u slučaju da dođe do nestanka struje. Sve je duboko utisnuto u našim glavama. Već nakon par godina postojanja grupe članovi sami produciraju svoje pesme. Merlinovi koncerti i diskoteke nezamislive su bez većine pesama sa ovog albuma.
Album poslušajte ovde.
1. Sredinom (2000.)
Album koji je došao nakon rata i posleratnog ludila. Dino Merlin dolazi sa novim biserima. Deluje kao da je on od onih umetnika koji su najbolji kad je pritisak najveći. A pisanje je zaista mukotrpan posao, još i ako sebi pišeš muziku pa još želiš da to i izgleda kako treba, kako na koncertu, tako i u spotovima. Međutim, znamo da je on radoholičar. Znamo da albume sprema godinama, nekada i na više kontinenata, u različitim studijima. Na ovom albumu smo svi dobili ponešto. Ploča ima 14 pesama i sve su opasane velom tuge i depresije. Čini se beskonačne tuge. Ipak, to je tuga iz koje se vidi tračak svetlosti. I ovim albumom je zaista sebe Merlin uzdigao do visina. Ovo je album prepun emocija. Emocija i tuge. Jer je i Dino Merlin kao i svi mi bio razočaran. Ali on to zna da sroči tako da se zaledite i naježite dok slušate. Ušao nam je pod kožu. Bar nama fanovima. Tako smo dobili materijal za razmišljanje i tugovanje. Dao nam je do znanja da u ovom svemiru nismo sami. A pre svega nas je uvukao u čudesni svet čudesnih pesama.
Album poslušajte ovde.
Pogledajte i druga Lava LAB odbrojavanja ovde.