U Indiji se snima više od hiljadu filmova godišnje. U toj kategoriji su šampioni sveta. Problem je što su bezmalo svi filmovi urađeni samo za domaće tržište, koje nije malo, pa drugo kao da im i ne treba, a to podrazumeva da se u filmovima peva, mnogo peva, a to je evropskim gledaocima skoro pa nepodnošljivo. To važi i za američke mjuzikle, tešku su gledljivi. Mi u kući premotavamo pesme ako nam se baš gleda film. Pevanje u filmu dolazi u obzir samo ako je reditelj Lars fon Trir i ako peva Bjork.

Drugi problem s indijskim filmovima je patetika – prenaglašene emotivne reakcija aktera na sve i svašta. Evropsko oko i dušu ipak treba dovesti do emotivne eksplozije, mora se preći neki put da bi se oslobodio naboj. Ne može se samo tako plakati.

Evropski gledaoci nisu navikli na indijski film pa ga ni ne gledaju, ali Indijci znaju da snime dela koja želite da gledate ponovo i preporučite tačno određenim ljudima, baš onim za koje mislite da te filmove moraju da pogledaju, jer im to jednostavno treba.

Prvi film na tom spisku je Barfi!, a drugi je današnja preporuka – Like Stars On Earth. Centralna tema filma vam nameće pitanje: da li ste u vašem životu sreli osobu koja vam se toliko posvetila da je uspela da otkrije vaš talenat. Bez tog susreta talenat može ostati zakopan negde duboko u vama. Može se dogoditi da ga nikada ni ne prepoznate i da talenat propadne. Psiholozi kažu da svako od nas poseduje talenat, samo ga treba prepoznati i gajiti. Nažalost, mnogi ostaju uskraćeni za to otkriće. Neki posebni pojedinci možda i mogu sami da iznesu sve, jer je talenat toliko moćan da gazi i kida prepreke, ali nisu svi takvi, nekima treba pomoć.

Like Stars On Earth je dubok, dirljiv, emotivan, moćan i human film o prijateljstvu između dečaka, koga niko ne razume pa ni on sebe, i neobičnog nastavnika, koji pokušava da razume i sebe i druge. Tek pošto uspe da razume druge, shvatiće ko je on zapravo.

Pevanje vam neće teško pasti, taman je tu da se odmorite od nepravde i nerazumevanja u prvoj polovini filma, a potom i od emocija u drugom delu. Plakanje se podrazumeva i u ovom slučaju prija, jer drugačije ne bi mogli da gledate film.

Pogledajte i druge Lava LAB preporuke ovde.