Dejmon Albarn (Damon Albarn) je miljenik porodice, ali samo kao solo umetnik. Dva benda, jedan koji ga je proslavio: „Blur“ i drugi „Gorillaz“, koji je utvrdio slavu i proširio na mlađe generacije, nisu bendovi koje volimo da slušamo. To ne znači da tamo nema dobrih pesama, ima ih na pretek, ali je forma u kojoj su prezentovane suviše očigledna, napravljeno je mnogo kompromisa kako bi se dopala široj publici. Kvalitet isijava iz nekih pesama iz repertoara ta da dva benda tek kada ih Albarn izvodi na solo nastupima, bez svih tih pakovanja. Albarn ima još jedan bend (ili ih ima više, samo mi nismo upućeni) koji je malo skriven, treba ga otkriti, tačnije, neće vas udariti u čelo za razliku od „Blur“ i „Gorillaz“.
Taj bend je zapravo supergrupa neobičnog naziva „The Good, The Bad And The Queen“. Naslov je naravno inspirisan čuvenim filmom Serđa Leonea „The Good, the Bad and the Ugly“. Ispada da je kraljica ružna.
Sve je počelo kao Albarnov solo projekat koji je započeo s producentom koji je poznat pod umetničkim imenom Danger Mouse (Brian Joseph Burton). Ipak, solo projekat je propao kada su se Albarnu priključili drugi muzičari. I to kakvi. Basista legendarnog benda „The Clash“ Paul Simonon, gitarista Simon Tong (Verve) i bubnjar Tony Allen koji se proslavio kao saradnik Fele Kutija.
Vama preporučujemo fantastičan koncert ovog benda koji je održan u Parizu 2019. godine. Inače, Albarn uglavnom nastupa u Francuskoj. To mu je omiljena koncertna destinacija. I odatle do nas, koji nismo te sreće, dolaze, logično, najbolji koncerti.
Dakle, imamo neverovatnu ekipu muzičara na bini u Parizu. I umesto da gledamo velika imena kako se razmeću na sceni, mi slušamo skoro pa kamernu muziku. Svi kao da se trude da sviraju što tiše, da sviraju nenametljivo i da ostalima ostave prostor. Zapravo, svi rade za atmosferu. A najveći majstor tihog sviranja i stvaranja atmosfere je, gle čuda, bubnjar. Toni Alen ne lupa bubnjeve, on ih svira kao da je to neki nežni i osetljivi instrument koji će se raspasti ako mu pristupi s imalo agresije. Takav pristup otvara prostor za sve ostalo, a pošto su svi obazrivi bas dobija dosta prostora i praktično vodi mnoge pesme.
O Englezu koji živi na Islandu, a najviše voli da svira u Francuskoj ne treba trošiti reči. Dejmon Albarn ostaje naš omiljeni moderni umetnik, a ako ga se sete istoričari muzike, sete, ako ne, on je samo pravio fantastičnu muziku.
Koncert možete poslušati ovde.
Pogledajte i druge Lava LAB preporuke ovde.