Ovo je knjiga za neljubitelje filozofije i teorije uopšte. Ukoliko više volite da učite kroz igru i praksu, ne volite suvu teoriju, a volite da stičete nova znanja onda je ova knjiga moja topla preporuka. U pitanju je „Sofijin svet“ književnika Justejna Gordera. Justejn prikazuje istoriju filozofije od starih Grka pa sve do danas prateći devojčicu koja ima misterioznog učitelja. Učitelj joj zadaje razne zadatke kroz poruke i vodi je u pustolovine nakon kojih Sofija počinje da gleda svet oko sebe drugim očima.

Sa Sofijom polako pratite razvoj filozofije i društva kroz vekove. Podsećate se časova istorije i sociologije. Možda vam se vrati želja da obnovite znanje ili naučite nešto novo. Meni se dopala Sartrova filozofija, koju planiram dublje analizirati.

I dok čitate roman, čini se da je lako zainteresovati dete da uči ovako apstraktne stvari, jer do tada naivna četrnaestogodišnjakinja počinje ozbiljno da se bavi životnim temama i preispituje stvari oko sebe. Ali složićete se da to i nije tako jednostavno s obzirom da smo stalno okruženi ekranima koji nam začas odvuku pažnju. Ova knjiga nam može pomoći i da osmislimo metode kako da dete lakše nauči nešto što na prvu nije tako zanimljivo.

Roman govori i o tome kako se nešto vraća kad svi misle da je zaboravljeno. Kao umetnost stare Grčke koja se vratila na velika vrata u novom veku.

Pored uzbudljive priče, koja će vas skroz uvući u roman, susrešćete se i sa nesebičnom ljubavi oca koji je ćerki napisao roman kako bi joj nadoknadio to što ne može da bude sa njom za njen rođendan.