Preporuke za muziku ne mogu proći bez Stinga. Jedan od najvećih muzičara današnjice. Bilo je pitanje koje sam postavila sebi: da li da preporučim samog Stinga ili njegov bend The Police, a onda se nekako sve namestilo i Sting je svirao u pariskom Panteonu 27. novembra, predstavio je novi album. I, naravno, odsvirao je nekoliko hitova.

A sada nešto o Hramu francuske nacije – Panteonu. Građevina je nastala po želji Luja XV koji je želeo da istakne veličinu monarhije, crkva je posvećena Svetoj Ženevi, zaštitnici Pariza. Zgrada je izgrađena u neoklasičnom stilu. Panteon je u obliku krsta sa jednom visokom kupolom. Građena je po uzoru na Rimski Panteon, takmičila se i sa Londonom.

Unutrašnjost karakterišu mozaici i slike scena iz francuske istorije. Građevina je prošla nekoliko faza, ali je uvek predstavljala ono najbolje od Francuza. Tako je 1789. bila hram velikana. Potom je smenjivala svoju ulogu kako verskog tako i patriotskog spomenika. I onda postaje mesto na kome počivaju ljudi koji su uradili nešto veliko za Francusku. Tamo su sahranjeni Volter, Ruso, Zola, bračni par Kiri. Danas se to zove Panteonizacija i predstavlja jednu od najvećih časti Francuske njenim građanima. Pored Marije Kiri, kao prve žene koja je dobila tu čast, u 21. veku je još jedna žena dobila mesto u Panteonu. U pitanju je Josephine Baker – agent pokreta otpora i borac za građanska prava. Žena afroameričkog porekla, rođena van Francuske. Ovim gestom možemo videti da Francuska nastavlja da neguje svoju kulturu i tradiciju raznolikosti. Mali koraci, ali im možemo samo na tome čestitati i pokloniti se.

Imamo velikog muzičara koga su pozvali da svira u Panteonu. A iz navedenog smo se uverili da je ovo zaista hram francuske nacije i da je najveća počast građanima. Verujem da je ovo još jedna potvrda da je Sting veliki muzičar. Inače muzej možete posetiti ukoliko se nađete u Parizu. Na našem spisku se nalazi rame uz rame sa Luvrom.

Koncert poslušajte ovde.

Pogledajte i druge Lava LAB preporuke ovde.