Prenosimo sa sajta FatHipster (webmagazin).
Oprema redakcije.
Jerome K. Jerome: Tri čoveka u čamcu, psa da i ne spominjemo
„Tri muškarca u čamcu (psa da i ne spominjemo)“, delo britanskog pisca Jeromea K. Jeromea, jedno je od onih večnih klasika koje, čak i nakon više od jednog veka od objavljivanja, i dalje uspeva da nasmeje i uveseli čitaoce širom sveta. Objavljen 1889. godine, ovaj roman, prvobitno zamišljen kao ozbiljan putopis, ubrzo se pretvorio u duhovitu, satiričnu priču o običnim ljudima u neobičnim situacijama, prikazujući sve čari i nesreće jednog naizgled bezazlenog putovanja rekom Temzom.
Jerome K. Jerome bio je jedan od onih pisaca čije je pero neprekidno plesalo između humora i ozbiljnosti, često koketirajući sa svakodnevnim apsurdima života. Rođen 1859. godine u Engleskoj, Jerome je veći deo svog života proveo u književnosti, pišući ne samo romane, već i eseje, drame i memoare. Međutim, ništa od njegovog opusa nije postiglo takav uspeh i popularnost kao „Tri muškarca u čamcu“. Inspirisan sopstvenim iskustvima sa prijateljima, Jerome je na savršen način uhvatio duh engleskog društva tog vremena, koristeći humor kao glavno oružje protiv monotonije svakodnevice.
Sam roman prati tri prijatelja – Georgea, Harrisa i naratora J., zajedno sa njihovim vernim psom Montmorencyjem – dok odlučuju da se otisnu na avanturu brodom niz Temzu, u potrazi za begom od stresova modernog života. Međutim, ono što je trebalo da bude mirno i opuštajuće putovanje, ubrzo se pretvara u niz smešnih situacija, koje se kreću od nespretnih pokušaja kuvanja obroka do nepredviđenih sukoba sa agresivnim labudovima.
Atmosfera knjige je jedan od njenih najsvetlijih aduta. Jerome piše s očiglednom ljubavlju prema apsurdu, koristeći suptilni humor i ironične opaske kako bi komentarisao razne aspekte viktorijanskog društva, ali i univerzalne ljudske mane. Njegov izraz je lagan, razigran i često autoironičan, što čini da se čitalac oseća kao da sedi za istim stolom s naratorom, slušajući njegove anegdote uz smeh i ponekad blago sažaljenje.
Ono što izdvaja Jeromeov humor jeste njegova sposobnost da naizgled trivijalne situacije prikaže na način koji izaziva smeh, ali i blagu refleksiju. Na primer, scena u kojoj trojica prijatelja pokušavaju da otvore konzervu, samo da bi na kraju odustali i jeli suvu hranu, savršen je primer kako jednostavni svakodnevni zadaci mogu postati smešni, ali i oslikati frustracije sa kojima se svi suočavamo.
Izraz i stil pisanja Jeromea K. Jeromea odišu jednostavnošću i neposrednošću, ali to ne znači da su lišeni sofisticiranosti. Naprotiv, njegova proza je prepuna duhovitih opaski i mudrih zapažanja, koja se lako prenose i na današnjeg čitaoca. Jerome koristi tehnike poput hiperbole i sarkazma kako bi pojačao humoristične aspekte priče, ali nikada ne preteruje – svaka šala je pažljivo osmišljena i postavljena na pravo mesto, s osećajem za tajming koji je ključan za uspešan humor.
Zanimljivo je napomenuti da, iako je „Tri muškarca u čamcu“ prvenstveno humorističan roman, ispod površine krije se i suptilna kritika viktorijanskog društva. Jerome koristi svoje likove kao medijume kroz koje posmatra i komentariše svakodnevne apsurde i nedoslednosti tog doba, od preteranog formalizma do opsesije zdravljem. Likovi, iako predstavljeni kroz humorističnu prizmu, zapravo su vrlo realistični i lako ih je poistovetiti s običnim ljudima koje srećemo svakodnevno.
Jedan od najzabavnijih aspekata romana je, naravno, Montmorency, pas koji prati trojicu prijatelja na njihovom putovanju. Ovaj lukavi i pomalo zlobni terijer često je izvor dodatnog komičnog efekta, bilo da se radi o njegovom prkosu prema pravilima ili njegovim konstantnim pokušajima da stvori haos. Montmorency nije samo pas; on je simbol onih malih, svakodnevnih izazova koji nas prate u životu, a koje ponekad uzimamo previše ozbiljno.
Kao omiljeni klasik engleske književnosti, ovaj roman doživelo je brojne adaptacije na malim i velikim ekranima. Ova duhovita i satirična priča o tri prijatelja i njihovom psu, koji kreću na bezazleno putovanje rekom Temzom, ostavila je trajan trag u svetu filma i televizije.
Jedna od najpoznatijih filmskih adaptacija datira iz 1956. godine, kada je britanska kinematografija donela verziju koja je zadržala šarm i humor originalnog teksta. Režirao ju je Ken Annakin, a glumci Laurence Harvey, Jimmy Edwards i David Tomlinson ulogama glavnih junaka doneli su svežinu i komičnost knjige na filmsko platno. Ova verzija se ističe zbog vernosti britanskom humoru i estetici vremena, uspešno prenoseći duhovitost iz romana na ekran.
Pored filmskih adaptacija, „Tri čoveka u čamcu“ je više puta ekranizovana za televiziju. Verzija iz 1975. godine, u produkciji BBC-a, donela je televizijski film sa Timom Curryjem, Michaelom Palinom i Stephenom Mooreom. Ova verzija posebno je cenjena zbog humora koji je odjeknuo kod TV publikuma u Velikoj Britaniji, pružajući novo tumačenje poznatih avantura sa reke.
Iako su ekranizacije varirale u stilu i tonu, većina ih uspešno je prenela suštinu originalnog romana – duhovitost, lakomislenost likova i satiru koja se obraća društvenim normama viktorijanskog doba. Putovanje ovih likova kroz zabavne i apsurdne situacije ostaje univerzalno prepoznatljivo i relevantno, što objašnjava dugovečnost popularnosti knjige i njenih adaptacija.
Iako je prošlo više od sto godina od prvog izdanja, „Tri muškarca u čamcu“ ostaje relevantan i svež, zahvaljujući univerzalnosti tema koje obrađuje i bezvremenosti humora. Jerome K. Jerome stvorio je delo koje nije samo smešno, već i duboko ljudsko, pokazujući nam da, bez obzira na sve naše mane i nesavršenosti, uvek možemo naći razlog za smeh.
Ovaj roman je pravi biser komične književnosti, koji nas podseća na to da su avanture i smeh često najbolji lek za svakodnevne brige. Jeromeov jedinstveni spoj humora, mudrosti i topline čini „Tri muškarca u čamcu“ ne samo klasičnim delom engleske književnosti, već i nezaboravnim iskustvom za svakog čitaoca. Bilo da ste ljubitelj klasičnih romana ili tražite nešto što će vas nasmejati do suza, ova knjiga je prava poslastica koja zaslužuje mesto na vašoj polici.
Napisala Nina Gordonić. Preuzeto s prijateljskog sajta FatHipster.
Pogledajte i druge Lava LAB preporuke ovde.