Pop muzika, posebno savremena, ova koja nas preplavljuje, ne mora biti dosadna, jednolična, tipska… Moguće je razmišljati i raditi drugačije i pored svih ograničenja (toliko se puno muzike snima i objavljuje da je teško „izmisliti“ nešto drugo ili, drugim rečima, sve je već rečeno). Tačno je da se iskoraci ne dešavaju često, ali, u suprotnom, ne bi ni bili iskoraci. Za poslednji skok, a da smo ga ispratili, zaslužna je Willow, mlada umetnica, ćerka čuvenog glumca Vila Smita (Will Smith). Do skora ništa nisam znao o njoj, a ima već šest albuma (ove godine je izašao šesti „Empathogen“). A onda je Willow nastupila na „Tiny Desk Concert“. Koncert je trajao svega 20 minuta. U tom serijalu muzičari nastupaju u intimnoj atmosferi, za stolom, među knjigama, uz minimalno ozvučenje ili, u nekim slučajevima bez ozvučenja, na suvo, što bi se reklo.
Slušanje njenog mini koncerta je fantastično iskustvo. Slušao sam tri puta u kratkom vremenskom roku. Zaključak je da svih dvadeset minuta slušamo pop muziku, ali nešto tu ne štima, nije baš pop koji možemo predvideti već posle par sekundi slušanja. Ovde se dešava svašta. Ima tu neparnih ritmova, potom su tu vrlo komplikovani džez akordi, zatim čudne harmonije… Ipak, to je pop.
Iza Willow sedi ekipa koja može da svira sve što vam padne na pamet. Ako Willow ne bi pevala slušali bi neku čudnu muziku, ovako slušamo vrhunski pop. Da producenti te muzike ne jure samo ono što im „poručuju“ fokus grupe mogli bi pop muziku povesti u ovom pravcu. U suprotnom će biti sve neslušljivija. Kada kažem „u ovom pravcu“, ne mislim da sada kopiraju formu, već da pokušaju da urade nešto drugačije, da eksperimentišu, a da muziku i dalje mogu slušati oni kojima je i namenjena.
Princip da se podilazi publici tako što ih pitaju šta bi hteli da slušaju vodi u potpunu banalizaciju. Publiku treba obrazovati, jer samo tako svi mogu napredovati. Ne može publika, kao u kafani, naručivati pesme i praviti repertoar. To je posao muzičara.
Willow je pokazala, industriji pre svega, da sve može drugačije, a da se i pored eksperimentisanja muzika može slušati, recimo, kao radijski hit.
Koncert poslušajte ovde.
Pogledajte i druge Lava LAB preporuke ovde.