Prenosimo sa sajta FatHipster (webmagazin).
Oprema redakcije.
Grant Lee Buffalo su se pojavili na plodnom tlu alternativne rok scene ranih 1990-ih. Bend je poznat po svojoj jedinstvenoj mešavini americane, folka i rocka. Predvođen harizmatičnim kantautorom Grant-Lee Phillipsom, bend je stvorio prepoznatljiv zvuk koji je odjeknuo kod publike koja je tražila nešto van grunge i pank zvuka te muzičke ere.
Osnovan u Los Anđelesu 1991. godine, Grant Lee Buffalo su činili Grant-Lee Phillips (vokal, gitara), Paul Kimble (bas) i Joey Peters (bubnjevi).
Muzički, Grant Lee Buffalo su kombinovali elemente folka, countryja i roka, stvarajući zvuk koji je istovremeno bio bezvremenski i izrazito njihov. Phillipsova akustična gitara je pružila osnovu, dok su Kimbleove melodične bas linije i Petersovo dinamično bubnjanje dodali slojeve tekstura i energije pesmama. Pesme kao što su „America Snoring“ i „Happiness“ su ilustrovale sposobnost benda da neprimetno preplete različite muzičke uticaje u kohezivnu celinu.
Debi album, “Fuzzy” (1993), predstavio je njihov jedinstveni zvuk karakteriziran mešavinom alternativnog rocka, folka i americane. Naslovna pesma „Fuzzy“ postala je trenutni klasik, hvaljena zbog svoje očaravajuće melodije i Phillipsovog emotivnog vokala. Zvuk albuma bio je sirov, ali uglađen, s fokusom na pripovedanje kroz stihove.
Jedna od ključnih karakteristika muzike Grant Lee Buffala je Phillipsovo pisanje pesama. Njegovi tekstovi često su evocirali živopisne pejzaže američkog zapada, ispunjene likovima koji se bore s ljubavlju, gubitkom i iskupljenjem. Pesme poput „Mockingbirds“ i „Jupiter and Teardrop“ pokazale su Phillipsovo poetsko umeće, privlačeći slušaoce u njegov svet svojim evokativnim slikama i emocionalnom dubinom, dok su „The Shining Hour“ i „Stars N’ Stripes“ odražavale su sposobnost benda da spoji lične narative sa širim društveno-političkim temama.
Na njihovom drugom albumu, “Mighty Joe Moon” (1994), bend je proširio svoju zvučnu paletu. Zadržavajući folk-rock temelj, ovaj album je uključivao složenije aranžmane i raznoliku instrumentaciju.
Numere poput „Mockingbirds“ i „Lone Star Song“ pokazale su bogatiji i teksturiraniji zvuk. Sazrevao je i lirski sadržaj, dublje se upuštajući u teme identiteta i egzistencijalne refleksije. “Mighty Joe Moon” učvrstio je reputaciju Grant Lee Buffala kao inovativnih muzičara sposobnih da pomere granice svog žanra.
Sa trećim albumom “Copperopolis” (1996.), bend je dalje evoluirao, prihvatajući uglađeniji i rock orijentisan zvuk. Ovaj album je sadržavao teže gitarske rifove i hrabriji produkcijski stil.
Pesme poput „Arousing Thunder“ i „Bethlehem Steel“ su ilustrovale ovu promenu, nudeći himničnije i ekspanzivnije muzičko iskustvo. Uprkos ovoj promeni, bend je zadržao svoju suštinsku lirsku introspekciju i veštinu pripovedanja.
Njihov posljednji album, “Jubilee” (1998), označio je značajan odmak od njihovog ranijeg rada. Prihvatajući pristupačniji i mainstream zvuk, “Jubilee” je karakterizirao živahni, gotovo pop-rock senzibilitet.
Numere kao što su „Truly, Truly“ i „Everybody Needs a Little Sanctuary“ pokazale su privlačne melodijske udice i optimističan tempo, odražavajući svestranost i spremnost benda da istražuje nove muzičke teritorije. Uprkos ovoj promeni, “Jubilee” je zadržao prepoznatljivu dubinu i emocionalnu rezonancu benda.
Na muziku Granta Leea Buffala uticao je širok spektar žanrova i umetnika. Folk-rock temelj benda može se pratiti do ikona kao što su Bob Dylan i Neil Young, čije su pripovedanje i lirska složenost rezonirali s Phillipsom. Alternativni rok elementi u svom zvuku crpili su inspiraciju iz bendova poput R.E.M. i The Pixies, poznati po svojim inovativnim pristupima muzici i spremnosti da eksperimentišu. Uz to, utjecaj Americana u njihovoj muzici može se povezati s umetnicima kao što su Bruce Springsteen i Tom Petty, čiji rad obuhvata suštinu američkog života i kulture.
Muzičko nasleđe Granta Lee Buffalo leži u njihovoj sposobnosti da elegantno mešaju žanrove i prave pesme koje odjekuju i na ličnom i na univerzalnom nivou. Njihova muzika, koju karakteriše emocionalna dubina i lirska sofisticiranost, uticala je na brojne umetnike na alternativnoj i indie rok sceni posebno u radovima umetnika koji cene pripovijedanje i mešanje žanrova u svojoj muzici. Muzičari poput Ryana Adamsa i bendovi poput The Decemberists ili Fleet Foxes, poznati po svom folk-rock senzibilitetu i pesmama sa bogatom naracijom, odražavaju muzički etos Granta Lee Buffala. Štaviše, spremnost benda da se razvija i eksperimentiše sa svojim zvukom služi kao inspiracija za umetnike koji žele da se oslobode žanrovskih ograničenja.
Muzičko putovanje Granta Lee Buffala kroz 1990-te bilo je obeleženo stalnom evolucijom zvuka, vođenom raznolikim uticajima i željom za istraživanjem novih muzičkih pejzaža. Od sirovog, emotivnog kvaliteta albuma “Fuzzy” do živog, pop-rock senzibiliteta “Jubilee”, bend je pokazao izuzetnu sposobnost prilagođavanja i rasta. Njihova zaostavština, koju karakteriše njihova duboka lirska dubina i inovativnost mešanja žanrova, nastavlja da inspiriše i utiče na svet muzike. Doprinos Granta Lee Buffala alternativnom rocku ostaje svedočanstvo njihovog talenta i trajnog uticaja.
Uprkos pohvalama kritike i posvećenoj bazi obožavatelja, Grant Lee Buffalo nikada nisu postigli isti komercijalni uspeh kao neki od njihovih kolega sa tadašnje muzičke scene.
Grant Lee Phillips je nastavio sa izdavanjem solo albuma i turneja, osiguravajući da nasleđe Grant Lee Buffalo živi i dalje za nove generacije ljubitelja muzike koje će muziku ovog benda otkriti i ceniti.
Napisao Cyber Druid. Preuzeto s prijateljskog sajta FatHipster.
Pogledajte i druge Lava LAB preporuke ovde.